Groszkowanie betonu jest jedną z najbardziej skutecznych metod obróbki podłoża. Metodę tą stosuje się w celu wyrównania powierzchni lub zdjęcia wierzchniej warstwy betonu. Do jej użycia wymagany jest specjalistyczny sprzęt oraz duże doświadczenie osoby przeprowadzającej takie prace. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć na temat groszkowania betonu.
Groszkowanie betonu przeprowadza się za pomocą groszkownika. Jest to ręczne bądź automatyczne urządzenie, które umożliwia obróbkę zarówno małych powierzchni, jak i tych większych. Celem takiego działania jest uzyskanie nierównej i szorstkiej warstwy podłoża, co w efekcie nadaje mu właściwości antypoślizgowych. Podczas takiej obróbki usuwana jest wierzchnia warstwa betonu, w efekcie czego powstają wgłębienia, które nadają mu charakterystycznej struktury.
Metoda ta świetnie sprawdzi się podczas czyszczenia nawierzchni, usuwania starych powłok, a także wszelkich pęknięć powstałych w betonowej i kamiennej strukturze.
Metodę tę stosuje się w celu nadania powierzchni szorstkiej i nierównej struktury – najczęściej w ten sposób poddaje się obróbce kamienne i betonowe schody oraz posadzki. Groszkowanie betonu znakomicie sprawdza się podczas oczyszczania powierzchni z mleczka cementowego, pozbywania się starych powłok malarskich, a także wszelkich luźnych elementów z płaszczyzn wykonanych z betonu czy kamienia. Metoda ta wykorzystywana jest m.in. podczas przeprowadzania prac renowacyjnych i konserwacyjnych, albowiem pozwala ona na odsłonięcie wszelkich ukrytych pęknięć i szczelin w betonie.
Przeprowadzanie takich prac wykonuje się za pomocą groszkownicy, która wyposażona jest w mocne głowice pokryte kolcami. Podczas pracy głowica ta obraca się, a kolce rozbijają uszkodzoną nawierzchnię. Uderzenia te powodują powstawanie w podłożu charakterystycznych wgłębień. Powstały w tym procesie nadmiar materiału usuwa się za pomocą specjalnych odkurzaczy przemysłowych, co w znaczny sposób ogranicza jego pyleniu. Dzięki temu groszkowanie betonu można przeprowadzać nawet na terenie obiektów zamkniętych.
Groszkowanie betonu warto zastosować jako pierwszy etap przygotowania podłoża betonowego pod warstwy wierzchnie posadzki. Pozwala to na usunięcie drobnych zanieczyszczeń bądź starych, zniszczonych powłok. Dodatkowo wpływa ono na poprawę przyczepności podłoża, dzięki czemu wszelkie kleje, farby oraz żywice, które wykorzystuje się przy wykańczaniu powierzchni, będą lepiej do niego przywierać. Z groszkowaniem betonu najczęściej możemy się spotkać w halach i magazynach przemysłowych, gdzie zapewnienie dobrego indeksu przyczepności jest niezwykle ważne. Ponadto groszkowanie znalazło swoje zastosowanie jako ozdobne wykończenie powierzchni np. na tarasach czy wylewkach otaczających baseny.
Ceny za przeprowadzenie obróbki betonu z wykorzystaniem maszyn do groszkowania zaczynają się już od ok. 4 zł za m2. Należy jednak pamiętać, że koszt takiego działania uzależniony jest od intensywności obróbki, wielkości powierzchni oraz innych okoliczności wpływających na czasochłonność prac.