Rozwój aranżacji wnętrz wiąże się z ciągłym poszukiwaniem coraz to ciekawszych rozwiązań i nieoczywistych materiałów. Coraz częściej w wykończeniach mieszkań i budynków komercyjnych wykorzystywany jest również beton architektoniczny. Czym jest ten materiał i gdzie znajduje zastosowanie? Jak najlepiej go ciąć? W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Jeżeli chodzi o skład, beton architektoniczny nie różni się niczym od najpopularniejszego materiału budowlanego, jakim jest standardowy beton. Jest więc to mieszanka cementu, kruszywa, wody i ewentualnych dodatków w odpowiednich proporcjach. Gwarantuje takie same parametry pod względem wytrzymałości i trwałości.
W przypadku betonu architektonicznego j funkcja estetyczna jest jednak równie ważna jak jego funkcja konstrukcyjna, dlatego wykończenie jest główną cechą wyróżniającą go. Już na etapie powstawania dba się o jego prawidłowe właściwości wizualne. Szczególna uwaga przywiązywana jest do jego odpowiedniej porowatość, koloru, ilości przebarwień, rodzaj faktury betonu, oraz jakości samej formy, w zależności od oczekiwań co do efektu końcowego. Dzięki temu powstaje beton mogący posłużyć za oryginalne dekoracje, dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Do nadania odpowiedniego kształtu przystosowanego do wykorzystania w budownictwie używa się specjalne formy do betonu architektonicznego.
Jakie zastosowanie może mieć ten materiał w budownictwie? Płyty z betonu architektonicznego to świetny sposób na stworzenie oryginalnej stylizacji ścian. Stanowią doskonałą alternatywę dla płytek układanych w kuchni czy łazience, nadając pomieszczeniom surowego naturalnego charakteru. Doskonale wpisuje się to w aktualne trendy, które cechują się minimalistycznym podejściem.
Dzięki doskonałej odporności na mróz oraz trudne warunki atmosferyczne świetnie sprawdzą się również na zewnątrz jako element elewacji. Płyty wykonane z betonu architektonicznego mogą zostać wycięte w rozmaitych kształtach, a także w różnych odcieniach i fakturach, dzięki czemu zapewniają wiele możliwości aranżacyjnych.
Znając już jego właściwości możemy odpowiedzieć na pytanie czym ciąć beton architektoniczny. Najczęściej wykorzystywaną metodą jest cięcie na mokro przy użyciu specjalistycznych pił. W domowych warunkach możliwa jest obróbka materiału nawet poprzez zastosowanie szlifierki kątowej, jednak jest to przedsięwzięcie niezwykle czasochłonne i sprawiające wiele problemów.
Najprecyzyjniejszym sposobem na cięcie betonu jest wykorzystanie techniki diamentowej. Stosuje się ją coraz powszechniej w budownictwie ogólnym i przemysłowym. Polega ona na wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi, w których tarcze i wiertła wykonuje się z kryształów produkowanych syntetycznie, bazując na naturalnych odpowiednikach. Korzystając z właściwości najtwardszego znanego człowiekowi materiału, można uzyskać nawet dwukrotny wzrost szybkości wiercenia i cięcia, a także ograniczyć drgania oraz zapylenie. W przypadku betonu architektonicznego niezwykle ważna będzie możliwość wykonania bardzo precyzyjnych i estetycznych otworów na okna, drzwi czy posadzki.
Jeżeli szukasz pomocy przy obróbce betonu architektonicznego, zapraszamy do kontaktu. Oferujemy szeroki zakres usług w zakresie cięcia betonu i wykonywania otworów technologicznych w stropach i ścianach żelbetowych, betonowych czy ceglanych. Do wykonywania zleceń wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt w postaci specjalistycznych pił i wierteł, dzięki czemu możemy zapewnić maksymalną precyzję.