Beton od lat jest najpopularniejszym materiałem budowlanym wykorzystywanym chętnie do wielu różnych zadań. Posiada on doskonałe właściwości zapewniające wygodę pracy i doskonałą wytrzymałość. Zanim zdecydujemy się na pracę z tym materiałem, warto dowiedzieć się kilku ważnych kwestii, aby jak najlepiej go wykorzystać. Ile schnie beton? W jakiej temperaturze najlepiej wiąże? Jak uzyskać jego najlepsze właściwości? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Po upływie 12 godzin od rozłożenia mieszanki beton uzyskuje już wystarczającą wytrzymałość do poruszania się po nim. Po tym czasie warto rozpocząć jego pielęgnację – czyli utrzymywanie jego górnej powierzchni w stanie wilgotnym. Zapewni to wysoką wytrzymałość betonu i znacząco ograniczy jego pękanie. Częstotliwość tego procesu należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych – podczas temperatur przekraczających 25 stopni Celsjusza, należy polewać nawet 3-4 razy dziennie.
Wstępna wytrzymałość betonu możliwa jest jednak do uzyskania dopiero mniej więcej po upływie 14 dni. Już wtedy można bez problemu go użytkować – jeżeli jednak chcemy, aby odpowiednio dojrzał i zyskał maksymalną wytrzymałość, należy jeszcze poczekać. Ta możliwa jest do osiągnięcia dopiero po 28 dniach w przypadku optymalnej temperatury 20°C. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych proces wiązania może się sporo wydłużyć. Na efekt końcowy wpływ ma jednak wiele czynników takich jak wilgotność mieszanki, wilgotność otoczenia, sposób pielęgnacji oraz jakość betonu.
Beton B20 jest najczęściej wykorzystywany i uznawany za najbardziej uniwersalną klasę ze wszystkich typów betonu. Korzystając z takiej mieszanki, najczęściej po upływie dwóch dni można się bezpiecznie przemieszczać po betonie. Do uzyskania pełnej wytrzymałości beton B20 potrzebuje około 28 dni – w tym czasie wyschnie i dojrzeje.
Betonowe podjazdy są popularnym wyborem zarówno przy domach mieszkalnych, jak i różnego rodzaju magazynach oraz fabrykach. Wybierany jest głównie ze względu na swoją wytrzymałość, jednak odpowiednio dopasowany do reszty otoczenia może prezentować się także naprawdę atrakcyjnie. Decydując się na takie rozwiązanie, warto wiedzieć, ile czasu schnie beton i po jakim czasie będziemy mogli korzystać z podjazdu.
Na podjazdy lub drogi najlepiej nie wchodzić w ogóle przez co najmniej 48 godzin. Należy także unikać zbyt dużego nacisku oraz przesuwania po nim ciężkich ładunków przez przynajmniej 10 dni. Pełne właściwości i odpowiednią strukturę beton osiągnie jednak dopiero po około 28 dniach. Warto mieć to na uwadze i planować wylewanie podjazdu w okresie, w którym nie musimy z niego korzystać. Wpłynie to znacznie na jego długowieczność i unikniemy nieestetycznych pęknięć.
Kamień sztuczny, który nazywany jest nazywany inaczej suchym betonem, niewiele różni się od tradycyjnego, mokrego betonu. Powstaje w wyniku połączenia w odpowiednich proporcjach cementu, piasku, kruszywa, domieszek oraz dodatków, wymaga natomiast dużo mniejszej ilości wody niż zwykły beton. Można stosować go bezpośrednio w gruncie i wyróżnia się świetnym czasem wiązania w warunkach zewnętrznych.
Z suchego betonu bardzo często korzysta branża budowlana i ogrodnicza. Może być używany do utwardzania różnego rodzaju powierzchni, ale najlepiej sprawdza się jako stabilizacja podczas instalacji pionowych elementów – słupków, wsporników, podpór pod wiaty, altanki czy huśtawki.
Suchy beton najczęściej wykorzystuje się w miejscach, w których ma on kontakt z gruntem skąd pobiera niezbędną do związania wilgoć. Dzięki temu idealnie nadaje się do montażu płotów i ogrodzeń różnego typu. Za jego pomocą zamontujesz słupki ogrodowe w bardzo solidny i szybki sposób. Ile schnie beton w ziemi?
Beton suchy ma bardzo dobre właściwości wiążące i staje się twardy naprawdę szybko, jednak tak jak w przypadku tradycyjnej odmiany swoje odpowiednie właściwości uzyskuje po miesiącu. Duży wpływ ma jednak na to temperatura – optymalne warunki to okolice 20° C, co w przypadku prac na zewnątrz w naszym klimacie może być ciężkie do spełnienia.
Podczas niskich temperatur nie zaleca się wykonywania prac betoniarskich – tak jak wspomnieliśmy wyżej, optymalna temperatura dla betonu wynosi 20°C. Za bezpieczną granicę wykorzystania tego materiału uznaje się zaś temperaturę nie niższą niż +5°C.
Warto jednak zastanowić się poważnie nad odczekaniem na cieplejsze dni, ponieważ betonowanie w niskich temperaturach powoduje opóźnienie wiązania i obniżenie wytrzymałości początkowej – w temperaturze + 5° C beton potrzebuje dwa razy więcej czasu, by uzyskać taką wytrzymałość jak w temperaturze + 20°. Dodatkowo woda zawarta w mieszance może zamarzać i zwiększać swoją objętość powodując rozluźnienie struktury betonu lub nawet jej rozsadzenie.
Jeżeli interesują Cię usługi związane z cięciem betonu lub wierceniem w betonie, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Wykorzystujemy w naszej pracy najnowszą technikę diamentową i wysokiej klasy sprzęt, dzięki któremu jesteśmy w stanie podjąć się nawet najtrudniejszych wyzwań. Zapraszamy.