Beton jest jednym z najpopularniejszych na całym świecie materiałów budowlanych. Jest on powszechnie wykorzystywany zarówno przez firmy, jak i osoby indywidualne, a problem, z którym wszyscy się często zmagają, dotyczy jego dość długiego procesu schnięcia. Czy można go jakoś przyspieszyć? Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomogą Ci skrócić ten czas! Zostań z nami i dowiedz się, co w tej kwestii ma kluczowe znaczenie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przyspieszyć schnięcie wylewki, koniecznie zatrzymaj się tutaj na chwilę. Stworzyliśmy dla Ciebie listę składającą się z trzech kluczowych czynników, mających bezpośredni wpływ na czas utwardzania masy betonowej – mowa o:
Faktem jest, że im wyższa temperatura tym beton schnie szybciej, natomiast zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku wilgotności powietrza – im wyższa, tym proces ulega wydłużeniu.
Temat, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się oczywisty, to po zagłębieniu się w niego okazuje się, że nie ze wszystkiego zdawaliśmy sobie sprawę. Schnięcie betonu to najprościej mówiąc proces, podczas którego woda z mieszanki betonowej ulega parowaniu. Pełną wytrzymałość wylewka osiąga mniej więcej po upływie 28 dni, natomiast wcale nie oznacza to, że przez ten czas nie możesz się po nim przemieszczać – proces suszenia jest ciągły, natomiast zazwyczaj po 48 godzinach od zakończenia robienia wylewki można się po niej swobodnie poruszać. Jednakże należy unikać przesuwania i ustawiania na niej ciężkich rzeczy – przynajmniej na początku w innym razie może doprowadzić to do powstania uszkodzeń. Z tego względu przygotowaliśmy dla Ciebie również artykuł, z którego dowiesz się, co można poradzić na pękanie ścian z betonu komórkowego.
Istnieje mnóstwo prostych sposobów, które każdy może wykorzystać, aby przyspieszyć schnięcie betonu. Najważniejsze w tej kwestii jest zadbanie o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w danym miejscu. Co może nam w tym pomóc?
Warto zastanowić się jednak czy rzeczywiście musimy zrobić wszystko, aby przyczynić się do krótszego procesu schnięcia, ponieważ jak sam zapewne się domyślasz zarówno ogrzewanie, wentylowanie, jak i nabycie izolacji wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Kiedyś jednym ze środków używanych do skrócenia czasu schnięcia wylewki był chlorek wapnia, jednak poza tą korzyścią, powodował on także spore straty ze względu na przyczynianie się do korozji zbrojeń. Dziś mamy do dyspozycji inne, także skuteczne, ale tym razem bezpieczniejsze rozwiązania – m.in.:
Z taką wiedzą jesteś w stanie znacząco usprawnić prace remontowe oraz budowlane w prosty sposób! Mamy nadzieję, że wszystkie zawarte w tym artykule informacje są dla Ciebie zrozumiałe i doskonale wiesz już jak przyspieszyć schnięcie betonu. Po więcej praktycznych wskazówek zajrzyj na naszego bloga!