Beton to materiał niezwykle wymagający w obróbce. Przez swoje właściwości niejednokrotnie sprawia wiele trudności podczas cięcia i szlifowania. Kluczem do przyjemnej pracy z tym materiałem jest odpowiednio dobrana tarcza do betonu. Jak ją wybrać? Jaka tarcza do cięcia betonu będzie odpowiednia? O tym porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.
Tarcza do betonu – wytrzymałość to podstawa
Tarcza do betonu musi cechować się przede wszystkim dużą wytrzymałością – to najważniejsza rzecz, o której trzeba pamiętać. Cięcie betonu (zarówno zwykłego, jak i zbrojonego wymaga użycia specjalistycznych tarcz. Wykorzystanie zbyt słabych komponentów sprawi, że będziemy zmuszeni co chwilę wymieniać je na nowe, co będzie generowało dodatkowe koszty, a także uniemożliwiało swobodne wykonywanie pracy.
Tarcze do cięcia i szlifowania betonu – weź pod uwagę rozmiar
Kolejnym istotnym parametrem jest rozmiar tarczy. Mała czy duża tarcza do betonu? To zależy od tego, na jakich urządzeniach pracujesz. Im większy sprzęt, tym większa powinna być tarcza. Na rynku spotkać można różne rozmiary tarcz.
- Tarcza do betonu 115-225 mm – są to najmniejsze modele, które świetnie sprawdzają się podczas prac remontowych. Stosowane są w mniejszych elektronarzędziach.
- Tarcza do betonu 230-250 mm – dzięki nieco większej średnicy tarcze te mogą być wykorzystane w urządzeniach o mocy większej niż 2000 W.
- Tarcze do cięcia betonu 300-450 mm – są to akcesoria o dużej średnicy wykorzystywane w pilarkach stołowych.
- Tarcza do cięcia betonu 500-900 mm – zdecydowanie największe komponenty dostępne na rynku. Tarcze o takim rozmiarze nie są przeznaczone do prac domowych. Wykorzystuje się je jedynie w warunkach przemysłowych w najmocniejszych maszynach, które przystosowane są do taśmowego cięcia betonu przez długi okres.
Tarcze do cięcia betonu – co jeszcze wziąć pod uwagę?
Wytrzymałość i rozmiar nie są jedynymi aspektami, na które powinniśmy zwracać uwagę przed zakupem. Na rynku jest wiele tarcz do betonu, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami określającymi ogólne możliwości komponentu. Do najważniejszych zaliczyć można m.in. budowę tarczy, rodzaj cięcia, wzmocnienia tarczy do betonu czy profil dysku tarczy.
- Budowa tarczy – do najpopularniejszych rodzajów zaliczyć można dwa rodzaje tarcz: pełne i segmentowe. Do zalet pełnych tarcz zaliczyć można przede wszystkim niską cenę. Jeżeli jednak zależy Ci na solidniejszym rozwiązaniu postaw na segmentowe tarcze do cięcia betonu. Są one o wiele wydajniejsze, a dodatkowo nie potrzebują zwiększania obrotów maszyny do tego, aby przeciąć twardy i grubszy materiał.
- Rodzaj cięcia – na rynku dostępne są tarcze do cięcia betonu, które przystosowane są do pracy na mokro lub sucho (lub na oba sposoby). Możliwość cięcia na mokro jest polecana dla każdego, komu zależy na wydajnej pracy przez dłuższy czas. Chłodzenie tarczy wydłuża jej żywotność, a także zapobiega szybkiemu przegrzaniu, co mogłoby powodować częste przerwy w pracy (jak w przypadku tarcz przystosowanych do pracy na sucho). Więcej o obu technikach pisaliśmy w naszym artykule pt. cięcie betonu – na sucho czy mokro?
- Wzmocnienia tarczy – parametr związany z ogólną wytrzymałością komponentu. Najczęstszym wzmocnieniem stosowanym w tarczach jest włókno szklane, dzięki któremu piła jest w stanie wytrzymać długie godziny pracy w zmiennych warunkach.
- Profil dysku tarczy – parametr ten często jest bagatelizowany – zalecamy jednak, aby przed zakupem wziąć go pod uwagę. Profil często przyjmuje formę wypukłą, dzięki której chłodzenie tarczy jest o wiele efektywniejsze, co zwiększa żywotność dysku.
Jaka tarcza do cięcia betonu zbrojonego i zwykłego będzie odpowiednia? To zależy głównie od Twoich możliwości finansowych, a także specyfiki pracy. Największą obecnie popularnością cieszy się tarcza diamentowa do betonu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, sprawdź, na czym poleca technika diamentowa i jak wygląda ona w naszej firmie – zapraszamy.